Salvador Dali

Ölü Kardeşimin Portresi (Portrait of My Dead Brother)

DALÍ, SALVADOR ADLI ERKEK KARDEŞİNİN REENKARNASYONU OLDUĞUNA İNANIYORDU.

Dali, ailesindeki tek Salvador değildi. Sadece babasının adı değil, ağabeyi de Salvador idi. Dalí doğmadan dokuz ay önce ağabeyi Salvador mide enfeksiyonundan vefat etti. Ünlü sanatçı 5 yaşındayken ailesi onu kardeşinin mezarına götürmüş ve onun kardeşinin reenkarnasyonu olduğunu söylemişler. Bu reenkarnasyon fikirleri ve ağabeyine yapılan göndermeler Dalí’nin eserlerine nüfuz etmiştir ve onun üzerinde büyük bir psikolojik etkisi olduğunu düşündürür. Ağabeyi, Dalí’nin 1963 tarihli Ölü Kardeşimin Portresi gibi sonraki çalışmalarında öne çıkmıştır.

(Reenkarnasyon: Reenkarnasyon, bedenin ölüp ruhun sonsuza kadar farklı bedenlerde tekrar tekrar doğması demektir. Bu inanışa göre, dünya hayatı sonsuzdur.)

SALVADOR DALI, DISNEY İLE İŞBİRLİĞİ YAPTI.

1946’da Salvador Dalí ve Disney tasarımcısı John Hench, Destino adlı bir animasyon filminde birlikte çalıştılar. Dalí, 22 yağlı boya tablo ve Hench’in daha sonra film resimli öykülerine dönüştürdüğü sayısız çizim yaptı. Ancak, sadece 8 ay sonra, çalışma mali nedenlerle durduruldu ve film yarım kaldı, sadece 15 saniyelik demo makarası tamamlandı.

1999’da Walt Disney’in yeğeni ve The Walt Disney Company’nin uzun süredir üst düzey yöneticisi olan Roy E. Disney, Destino’nun üretimini canlandırmaya karar verdi. Tamamlanmış, 6 dakikalık kısa film 2003’te yayınlandı. Animasyon, çöl manzarasında gerçeküstü bir yolculuğa çıkan bir balerin hikayesini anlatıyor.